Тернопільська обласна рада

 

oda.te.gov.ua

 

kultoda.com.ua

 

mincult.kmu.gov.ua

 

president.gov.ua

 

rada.gov.ua

 

Бережани

Нас відвідали:

2268482
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
944
583
1527
63838
2268482

ІСТОРІЯ МУЗЕЮ

27 серпня 1995 року старовинна бережанська площа біля ратуші і її маленький затишний, залитий літнім сонцем, дворик приймали поважних гостей із далекого зарубіжжя (США, Канади, Польщі), різних міст України (Київ, Львів, Івано-Франківськ, Тернопіль, Коломия). Сюди з’їхалися лепкознавці, шанувальники таланту нашого славного земляка, українського письменника Богдана Лепкого. Усіх скликала небувала подія – відкриття державного музею письменника в Бережанах. З того часу почали народжуватися нові сторінки історії міста і України в цілому: відбулась реабілітація доброго імені славного сина своєї землі Богдана Лепкого. А сталося з Божою волею, що весну поетового повернення вже у вільну Україну і в казку його життя із далекої Америки привіз племінник письменника, великий меценат багатьох подвижницьких справ, багатолітній хранитель спадщини письменника д-р Роман Смик (1918–2007). Фундаторами музею стали і його син Роман – доктор медицини, сестра Стефанія з чоловіком о. Володимиром Тарнавським (США), племінник письменника С. Ремеза, Н. Головата та Я. Шафранюк-Завадович (Канада).

 

Музей від початку створення був як відділ Тернопільського краєзнавчого музею, від 2002 р. – самостійний музей у підпорядкуванні районного відділу культури, а з 2003 р. – набуває статусу обласного комунального. Знаходиться він в бережанській ратуші, у якій з 1805 року була розміщена гімназія. У 1883–1899 рр. тут вчився й учителював Б. Лепкий. З цієї нагоди 1992 р. на будівлі встановлено пам’ятну дошку (автор К. Сікорський). До 125-ї річниці від дня народження письменника 19 жовтня 1997 р. біля ратуші відкрито пам’ятник Б. Лепкого (скульптор І. Сонсядло, металізатор М. Самарик, архітектори Б. Білоус, А. Пилипець).

Організаційну роботу зі створення музею Б. Лепкого, оформлення експозиції виконав колектив Бережанського регіонального центру української книги (директор Н. Волинець). Вдало було підібрано авторів проекту і мистецького оформлення – тернопільських художників Б. Бошка і Р. Гудиму, які зуміли гармонійно поєднати матеріал з архітектурою і формою приміщень. 
Перевезення архіву письменника з Америки на Україну стало важливою справою д-ра Р. Смика. При його участі і його коштом побудовано експозицію музею в шести залах.

Роман Смик – це ім’я знаного в Україні мецената, який зробив неоціненний внесок до скарбниці української духовності, відроджуючи замовчувані імена цілої плеяди діячів української культури, релігії. І в першу чергу ми згадуємо його як ініціатора повернення в Україну імені та творчості Б. Лепкого – геніального майстра українського слова: поета і прозаїка, історика літератури, перекладача, маляра, педагога, професора Ягеллонського університету, який за 69 років життя і півстоліття невсипущої праці видав 77 власних книг та 62 томи творів українських класиків, серед яких дво-, три-, п’ятитомне видання поезій Т.Шевченка, твори Марка Вовчка, П. Куліша, Лесі Українки, І. Франка, В. Стефаника, І. Котляревського та ін. 

Як істинний музейник д-р Р. Смик упродовж 12 років діяльності музею дбав про поповнення його фондів, зміст експозиції, рівень оформлення. Кожен його приїзд в Україну дарував пізнання нових лепківських джерел.

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею ... 

Зараз на сайті

На сайті 29 гостей та відсутні користувачі

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання