Тернопільська обласна рада

 

oda.te.gov.ua

 

kultoda.com.ua

 

mincult.kmu.gov.ua

 

president.gov.ua

 

rada.gov.ua

 

Бережани

Нас відвідали:

1911551
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
20
1467
16445
16445
1911551

ДО ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ЛЕВА ЛЕПКОГО

Сьогодні виповнюється 133 роки від дня народження одного з визначних представників родини Лепких – Лева Лепкого.

Лев Лепкий увійшов в історію української культури як талановитий композитор і художник, поет і прозаїк, журналіст, редактор і видавець, громадсько-культурний діяч, командир кінноти Українських січових стрільців (УСС).

На фоні учорашнього свята — Дня Збройних Сил України — хочемо повести мову саме про мілітарну складову у житті та творчості Лева Лепкого.

З осені 1915 р. він перебував у Легіоні Українських січових стрільців – четар булавного відділу. Протягом 1916-1918 рр. був активним учасником «Артистичної горстки» та «Пресової кватири» — культурно-мистецьких структур УСС. Лев Лепкий за підтримки Володимира Старосольського є засновником «Лицарства залізної остроги», головним завданням якого було плекання товариської культури (Лепкий займав чин обрядника – «великого майстра церемоній»).

Лев Лепкий та четар УСС Іван Іванець є співтворцями стрілецького однострою. Адже той, що використовувався до війни, був надто театральним: довгий жупан, високий ковпак на голові з червоним пером та шликом. Для використання всіма УСС було прийнято запропоновану Л. Лепким та І. Іванцем модель головного убору — округлену з дашком шапку, так звану «мазепинку», дещо схожу до тієї, яку носило англійське військо. Запропоновані Левом Лепким зразки однострою січовиків були доволі перспективними і відповідали усім вимогам мілітарії, тому згодом схожі варіанти — оливково-сірий колір верхнього одягу, лежачий комір з нашитими впоперек срібними (для підстаршин) та золотими (для старшин) зубчатками, високі шнуровані черевики з гамашами-обмотками — почали реалізовуватись в американській та арміях країн Європи. Розроблений Левком Лепким проєкт офіцерських відзнак, з деякими змінами, в 1918 р. був прийнятий для всієї УГА.

Мазепинка.

Жупан з прототипу форми Українських січових стрільців уВійськово-історичному музеї Відня.

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею ... 

Зараз на сайті

На сайті 19 гостей та відсутні користувачі

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання