Тернопільська обласна рада

 

oda.te.gov.ua

 

kultoda.com.ua

 

mincult.kmu.gov.ua

 

president.gov.ua

 

rada.gov.ua

 

Бережани

Нас відвідали:

1530294
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
472
1574
8491
61033
1530294

28 ЧЕРВНЯ - ДЕНЬ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ

Богдан Лепкий і українська національна ідея

Богдан Лепкий — один з найвизначніших представників духовної еліти української нації, носій та пропагандист її культури та духу, духовний батько національного відродження.

Богдан Лепкий впродовж всього свого життя був у центрі політичних подій. Письменник був тісно знайомий з представниками різних політичних партій. З людьми різної політичної орієнтації Лепкого об’єднувало одне — бажання працювати для національної справи. Сам митець у листі до Олександра Барвінського писав: «Я не відказую своєї участі там, де ходить о справу народну, о ідею українську, котрої я є безусловним прихильником».

На початку ХХ століття, коли перед українцями постало питання: з ким йти, зі Сходом чи Заходом, Лепкий був категоричним: будь-яке обєднання з Росією веде до духовної та національної асиміляції. Ці погляди Лепкого базувалися на безмежній любові до України, яка для нього завжди була типовим зразком західноєвропейської країни. Це переконання живило творчість митця від початку. Національна ідея була компасом для митця при написанні наукових та художніх творів.

Наскрізь національного світогляду Лепкого не притемнює інша його концепція — братерської любові. Письменник був вихований на біблійних заповідях. Від християнства він взяв те, що стало стержнем його душі: любов до всіх скривджених, бажання павди на землі. І цю любов він звернув до свого народу. У Богдана Лепкого неволя України викликала одночасно і смуток, і сором. Сум сповнював душу, коли слухав пісень про недолю рідної землі. Рабське становище українців викликало в той же час сором. Тому його метою було позбавити українську націю комплексу меншовартості, дати їй ясний етнічний, політичний та духовний ідеал.

Національно-політичний ідеал Лепкого з часом зазнавав змін. Спочатку, як і більшість галичан, він пов’язував з Австро-Угорщиною, але згодом і до кінця життя хотів бачити Україну самостійною соборною демократичною державою. Лепкий уявляв і розумів Україну як щось особливе, своєрідне — окремий витвір Бога-Творця, який дав українському народові окреме історичне призначення. Українська Національна Ідея, котра, на його думку, є настільки самодостатньою, оскільки несе в собі енергію багатьох поколінь, що, не зважаючи ні на що, зуміє себе реалізувати у майбутній державі.

За матеріалами Надії Білик

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею, - а ви й дальше воюєте самі поміж собою? А ви й дальше сваритеся о межу, видираєте один одному малий клаптик землі, щоби стратити цілу країну? А ви й дальше маєте на увазі тільки власне ваше добро, власні достатки й власні почесті! Вас вітчина мало що обходить!

Зараз на сайті

На сайті 27 гостей та відсутні користувачі

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання