Тернопільська обласна рада

 

oda.te.gov.ua

 

kultoda.com.ua

 

mincult.kmu.gov.ua

 

president.gov.ua

 

rada.gov.ua

 

Бережани

Нас відвідали:

1412873
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
1674
1261
5242
2935
1412873

ДО 120-РІЧЧЯ «БОЖЕСТВЕННОГО УКРАЇНЦЯ»

24 березня виповнилось 120 років від дня народження визначного українського співака Івана Семеновича Козловського.

 

Він був одним із тих талановитих українців, котрих радянська влада не посміла знищити фізично, проте постійно гнобила морально, тримала на короткому повідку і не дозволяла навіть короткотривалих відвідин рідної землі та намагалася всіляко вилучити крамольні українські сторінки з їхніх біографій. Не зважаючи на те, що практично усе свідоме життя Івана Семеновича пройшло у Москві, він залишався великим українським патріотом, Україна займала найважливіше місце у його серці. Він підтримував найтісніші звязки з українськими митцями, у його московській квартирі, не зважаючи на небезпеку, завжди лунали українська мова та пісня. А в репертуарі співака поряд із дозволеними радянською владою народними піснями були й «політично небезпечні» «Мені однаково…» (сл. Т. Г. Шевченка), стрілецькі (зі дещо зміненим текстом), а також знана на весь світ «Журавлі» («Видиш, брате мій…») (сл. Б. Лепкого, муз. Л. Лепкого), яку тоді також можна було виконувати як народну, навіть пошепки не називаючи імя автора.

о року у цієї безсмертної пісні також ювілей — 110 років з часу створення. І про її цікаву історію написання та побутування ми ще обовязково вам розповімо. А поки що наведемо ще один цікавий факт, який поєднав «Журавлі» братів Лепких, співака Івана Козловського та ще одного «вільного вязня» радянської системи кінорежисера, письменника Олександра Довженка.

У листопаді 1956 р. перестало битись серце Гомера кінематографії, великого українця Олександра Довженка. Оскільки радянська система знехтувала заповітом, було вирішено хоронити митця на Новодівичому кладовищі у Москві. Знаменитий оперний тенор Іван Козловський, як один з найближчих друзів митця, був одним з тих, хто вирішував, якою саме буде громадянська панахида за великим режисером. Зокрема Іван Семенович постановив, що замість пафосної промови, яка все одно не передасть всього болю втрати та смутку, він виконає улюблені пісні свого товариша. І не побоявся заспівати крамольні тоді «Мені однаково…» Т. Шевченка та «Чуєш, брате мій…» Б. Лепкого.

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею, - а ви й дальше воюєте самі поміж собою? А ви й дальше сваритеся о межу, видираєте один одному малий клаптик землі, щоби стратити цілу країну? А ви й дальше маєте на увазі тільки власне ваше добро, власні достатки й власні почесті! Вас вітчина мало що обходить!

Зараз на сайті

На сайті 19 гостей та відсутні користувачі

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання