БОГДАН ЛЕПКИЙ — ЛЕСЯ УКРАЇНКА
Творча спадщина Богдана Лепкого доволі об’ємна. Він не змарнував жодного даного Богом таланту, плідно працював як педагог, письменник, літературознавець, видавець, публіцист, громадський діяч. Працюючи в усіх цих сферах, докладав максимум зусиль для дослідження, збагачення, популяризації української літератури та культури в світі. Не оминав увагою і знакові постаті нашої культури —Т. Шевченка, М. Шашкевича, В. Стефаника та ін. присвячував їм цілі розділи у великих розвідках з історії літератури, окремі дослідження, статті у періодиці. Не є винятком у цьому великому списку і Леся Українка. Дослідник завжди пильно стежив за всім, що виходило з-під її пера.
Сьогодні виповнилось 140 років з дня народження видатного уродженця нашого краю Мелетія Кічури — українського правника, письменника, літературного критика, перекладача, громадського діяча.
З цієї нагоди пропонуємо до вашої уваги кілька точок перетину двох визначних уродженців Тернопільщини: Мелетія Кічури та Богдана Лепкого.
Богдан Лепкий Портрет о.Сильвестра Лепкого.
Сьогодні 175-а річниця від дня народження о.Сильвестра Лепкого (Марка Мурави) - священика, письменника, організатора культурно-освітнього, суспільно-політичного та соціально-економічного поступу Бережанщини на межі ХІХ–ХХ століть. Його життя – це яскравий приклад християнської самопожертви задля блага ближнього.
Для кращого пізнання життєвого і творчого шляху діяча пропонуємо вашій увазі онлайн-проєкт "Жар великого духа".
https://www.youtube.com/watch?v=BA-9T6ECsLg
А також оглянути книжково-ілюстративну виставку "Велич духу о.Сильвестра Лепкого" в музеї Богдана Лепкого.
203 роки тому у надвечір'я Різдва в австрійському селі Оберндорф-бай-Зальцбург на святковій службі у церкві св. Ніколауса відбулась презентація нової різдвяної пісні, яку виконали самі автори — вікарій, поет Йозеф Мор та шкільний вчитель, композитор і органіст Франц Грубер.
Вірш, текст пісні, Йозеф Мор написав ще в 1816 році. А у 1818 р. на прохання Йозефа Мора Франц Грубер написав мелодію. Через деякий час пісня широко розповсюдилася Європою. Проте, як це завжди буває з найкращими творами, імена творців забулись, вона стала народною; навіть у німецьких церковних збірниках не вказувалося відомостей про авторів. Їх вдалось встановити щойно у 1854 р.
Сьогодні, разом із українським «Щедриком» Леонтовича, це один із найвідоміших і широко поширених по всьому світу різдвяних творів. З 2011р. колядка «Тиха ніч» належить до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.
На жаль, не збереглась до нашого часу церквав Оберндорфі, на початку ХХ століття вона була зруйнована повінню. Сьогодні на її місці споруджено невелику капличку, а в будинку поруч відкрито «Музей Тихої ночі».
Лев Лепкий сухі історичні факти оповив певною різдвяною романтикою і по-своєму представив історію створення однієї з найпопулярніших колядок у світі в оповіданні «Найпопулярніша в світі коляда». Пропонуємо його прочитати.
Партитура Франца Грубера.
Лев Лепкий
НАЙПОПУЛЯРНІША В СВІТІ КОЛЯДА
Стіл накритий білою скатертю, ще білішою від снігу, що за вікном. На столі дві високі воскові свічі й колач, під столом сіно, на покутті дід-сніп.
Шелестить золотистим стеблом дідух на долівці, у хаті пахне кадилом. Затишно, радісно і молитовно…
7 грудня виповнилося 132 роки від дня народження Лева Лепкого - талановитого композитора і художника, поета і прозаїка, журналіста, редактора і видавця, громадсько-культурного діяча, командира кінноти Українських Січових Стрільців (УСС). Пропонуємо до Вашої уваги онлайн- проєкт "Лев Лепкий: грані творчості".
https://www.youtube.com/watch?v=IyksgwCub8A
Мово моя, мій чарівний розмаю,
Поливаний сльозами, мов росою,
Я тішився, радів, я ріс тобою,
А нині кажуть — я тебе не знаю.
Я йшов в театр.
Великі, різної краски папері поналїплювані на углах домів говорили прохожим, що отсе нинї виступає славна артистка і — варто пійти до театру.
Приходжу до каси і жадаю білєту.
Тиха маєва нічка, як чарівниця забрала сон від мене. Я встав, відчинив вікно і виглянув в городець.
Там було тихо. Лише соловеї в кущах калини співали піснї. I вітер втих і дерева недвижно стали, мов дух заперли в собі. І місяць став, не плив по небі, не бив ся з хмарами. І він слухав співу.