Тернопільська обласна рада

 

oda.te.gov.ua

 

kultoda.com.ua

 

mincult.kmu.gov.ua

 

president.gov.ua

 

rada.gov.ua

 

Бережани

Нас відвідали:

1530252
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
430
1574
8449
60991
1530252

ЕКСПОНАТ ДНЯ (до Дня української писемності та мови)

Рідна мова є одинока, якою дитина

повинна починати науку. Пізніше

можна вчити й інших мов.

                                           Богдан Лепкий

       «Велика традиція українського

    народу не дасть йому загинути»

З нагоди Дня української писемності та мови знайомимо вас, в рамках рубрики «Історія одного експоната», з ще одним цікавим експонатом із фондів музею Богдана Лепкого.

1918 року, за сприяння Української Культурної Ради у Відні, вийшла «Перша читанка (буквар) для народних шкіл». Це був перший незалежний від польської Ради Шкільної підручник. Його уклали Богдан Лепкий, Антін Крушельницький та Омелян Попович. Укладачі роботу над підручником завершили ще у 1915 році, і «розпорядком ц. к. Міністерства Просвіти з дня 29 листопада 1915 ч. 35.632» книжка була «дозволена до ужитку в народних школах». Проте через певну фінансову скруту та інші об’єктивні обставини випуск затримувався. Аж 1918 р. підручник було віддруковано в друкарні Шафрого у Вецлярі.

 

Щоб книга була не тільки засобом до навчання, але й служила для естетичного виховання підростаючого покоління, над ілюстраціями працювала відома мисткиня, уродженка Бережан Олена Кульчицька. Це було незвичне на той час поєднання букварика та прописного зошита. Тобто придбавши одну книгу, можна було навчити дитину і писати, і читати. Водночас усі ілюстрації та тексти носили питомо український характер, що сприяло ще й пізнанню дітьми власної культури, літератури, історії, звичаїв.

 

 

 

До фондів музею Читанку передав опікун архіву письменника д-р Роман Смик. А щоб відвідувачі музею мали змогу частіше перегортати її сторінки, зробив власним коштом її ксерокопії, своєрідне бюджетне репринтне видання.

 

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею, - а ви й дальше воюєте самі поміж собою? А ви й дальше сваритеся о межу, видираєте один одному малий клаптик землі, щоби стратити цілу країну? А ви й дальше маєте на увазі тільки власне ваше добро, власні достатки й власні почесті! Вас вітчина мало що обходить!

Зараз на сайті

На сайті 22 гостей та відсутні користувачі

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання