Тернопільська обласна рада

 

oda.te.gov.ua

 

kultoda.com.ua

 

mincult.kmu.gov.ua

 

president.gov.ua

 

rada.gov.ua

 

Бережани

Нас відвідали:

1911584
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
53
1467
16478
16478
1911584

ДО 140-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МЕЛЕТІЯ КІЧУРИ (з історії одного експоната музею Богдана Лепкого)

Сьогодні виповнилось 140 років з дня народження видатного уродженця нашого краю Мелетія Кічуриукраїнського правника, письменника, літературного критика, перекладача, громадського діяча.

З цієї нагоди пропонуємо до вашої уваги кілька точок перетину двох визначних уродженців Тернопільщини: Мелетія Кічури та Богдана Лепкого.

     

Перш за все, обидвоє за походженням є поповичами. Саме з священичої сім’ї обидва діячі винесли любов до літератури, фольклорного багатства, народного життя. Родинна атмосфера сприяла ранньому розвиткові їхнього обдарування, вплинула на формування світогляду й естетичних уподобань.

Обидва діячі повязані також із «Молодою музою». Щоправда, Б. Лепкого молоді митці називали своїм натхненником, а молодший на 9 років М. Кічура був членом літературного угрупування. Саме «професор» Лепкий, як його величали молодомузівці (професором Ягеллонського унівеситету він став трохи пізніше), займався виданням у Кракові першої збірки поезії Мелетія Кічури «Без керми». У збірнику епістолярної спадщини Богдана Лепкого «Журавлі повертаються…» подано п’ять листів Б. Лепкого до М. Кічури, в яких ведеться жваве обговорення справ видавничих — відбору творів до книги, авторської коректи аркушів, дизайну обкладинки, формату та якості паперу тощо. Наведемо кілька цитат: «Вашу книжку як видавник підпишу. Пришліть скрипт! Напишіть, який формат має бути і який папір, а я Вам відворотною поштою вишлю». «На Вашій збірці буде: «Заходом Богдана Лепкого» на 2 стороні заголовного тексту». «Друк скінчено. Робиться окладинка. Напишіть, чи дати таку білу, як на книжці п. Грицая, чи сіру. Зараз знеділі можна буде вислати примірника книжки. Напишіть тілько куди і кілько».

І Богдан Лепкий, й Мелетій Кічура були одружені з коломиянками — Олександрою Лепкою та Марією Глинською відповідно. У фондах музею зберігається цікавий експонат: лист Мелетія Кічури з Косова до дружини Марії в Коломиї, писаний незадовго після одруження — дата за штемпелем на конверті «21.V.11р.». На конверті у лівому верхньому куті марка із зображенням цісаря Франца Йосифа І, погашена поштовим штемпелем. На конверті адреса отримувача: «Високоповажана Пані Марія Кічура в Коломиї ул. Новіцкого, 59». Лист писаний від руки на складеному вчетверо аркуші паперу. Зміст листа доволі приватний (туга у розлуці з коханою, сподівання на швидку зустріч), вкінці підпис «Мільо», саме так Мелетія називали усі домашні. На жаль не маємо відомостей про те, як лист потрапив до музею, можемо лише припустити, що його викупив д-р Р. Смик в колекціонерів в надії колись обміняти на щось лепківське. Щиро сподіваємось, що цей лист буде цікавою знахідкою для дослідників творчості Мелетія Кічури.

 

 

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею ... 

Зараз на сайті

На сайті 20 гостей та відсутні користувачі

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання