Тернопільська обласна рада

 

oda.te.gov.ua

 

kultoda.com.ua

 

mincult.kmu.gov.ua

 

president.gov.ua

 

rada.gov.ua

 

Бережани

Нас відвідали:

1530163
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
341
1574
8360
60902
1530163

ДО ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МАРКІЯНА ШАШКЕВИЧА

Він перший вивів нас з зачарованого галицького кружка, поза галицькі рогачки на широкий шлях українства. Він розширив таким чином наші виднокруги в безконечність. Для галицької України зробив те, що роблять генії для свого народу — вказав нам шлях поступу.

Богдан Лепкий

До постаті Будителя Галицької Русі-України – Маркіяна Шашкевича Богдан Лепкий звертався неодноразово як історик літератури, літературознавець, письменник, оратор, публіцист. Першою ластівкою його шашкевичіани був поетичний цикл «Для ідеї», що побачив світ у 1911 році до 100-річчя від дня народження Маркіяна Шашкевича двома окремими виданнями. У 13 поезіях Богдан Лепкий змалював найважливіші, ключові, фрагменти з життя і творчості Маркіяна Шашкевича, подаючи їх у хронологічній послідовності.

Ярослав Омелян. Маркіян Шашкевич. 2003р. Лінорит.

Із фондів Музею Богдана Лепкого

Ви бачили вірла?

Він працював. В Христовім вертограді

Робітником був щирим, ненаємним.

Не фарисеєм засідав у раді.

І щастя не шукав в «дзвінкій награді»,

Весь вік трудивсь…

         Горів огнем бездимним.

Хто почислить ті ночі клопотливі,

Хто дні сумні і вагітні журбою?

Тут житниці порожні, хоть по жниві,

Наглять вірителі немилостиві,

А тут журба, народе, над тобою.

Ви бачили вірла в желізній клітці,

Як він собою кидає, як б’ється,

Аж кров з грудей спливає по решітці!

Він був таким вірлом в неволі сітці,

А вірші — се та кров, що з серця ллється.

(З циклу «Для ідеї», присвяченого 100-річчю Маркіяна Шашкевича)

1912 року в Коломиї у «Галицькій накладні» Якова Оренштайна у серії «Характеристики українських письменників» вийшла друком науково-популярна праця Богдана Лепкого «Маркіян Шашкевич». Із рядків цієї розвідки вимальовується романтизований образ Великого Маркіяна: люблячого пастиря і батька, нескореного борця, що залишає по собі в історії української культури бурхливий слід діянь Русалки Дністрової.

До шашкевичіани Богдана Лепкого також належать окремі сторінки досліджень «Чим жива українська література?», Наше письменсттво. Короткий огляд української літератури від найдавніших до теперішніх часів, фрагменти «Казки мойого життя» тощо. У цих пряцях лише дещиця шашкевичіани (сторінки, абзаци), проте вони є не менш важливими, адже сповнені пієтизму до Світоча землі Галицької. Впродовж 1911 – 1912 років Богдан Лепкий виголосив кілька промов про Шашкевича в рамках велелюдних святкувань 100-річчя з дня народження, а також опублікував статті «Маркіян Шашкевич», «Маркіянові роковини», «Короткий огляд Маркіянових творів», «Маркіян Шашкевич в школах».

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею, - а ви й дальше воюєте самі поміж собою? А ви й дальше сваритеся о межу, видираєте один одному малий клаптик землі, щоби стратити цілу країну? А ви й дальше маєте на увазі тільки власне ваше добро, власні достатки й власні почесті! Вас вітчина мало що обходить!

Зараз на сайті

На сайті один гість та відсутні користувачі

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання